Firma AKSEL została założona w 1990 roku. Główną misją firmy była radiokomunikacja. Pierwsze kontakty z partnerami biznesowymi zostały zapoczątkowane na targach CEBiT w Hannowerze – jednej z największych imprez telekomunikacyjnych. Otwarcie polskiego rynku na nowoczesne technologie spowodowało ogromne zapotrzebowanie na CB Radio, które podobnie jak w innych firmach z branży stanowiło dominującą część działalności. Pierwsze profesjonalne sieci Radiokomunikacji Ruchomej Lądowej były budowane dla górnictwa oraz służb celnych.
W 1993 roku firma AKSEL nawiązała współpracę z Motorolą – światowym liderem w radiokomunikacji. W kolejnych latach tworzono sieć dystrybucji na terenie kraju, wysoko ocenioną i nagrodzoną w 1997 roku. AKSEL został zakwalifikowany do elitarnej grupy Strategicznych Partnerów Motoroli – 10 wiodących firm z regionu Europy Środkowo – Wschodniej.
Jednym z głównych założeń działalności firmy była kompleksowość usług: konsultacje, projektowanie wykonawstwo i serwis. Współpracując z instytucjami legislacyjnymi – Państwową Agencją Radiokomunikacyjną i jej kolejnymi wcieleniami – uczestniczyliśmy czynnie w procesach wprowadzania na polski rynek kolejnych generacji sprzętu Motoroli.
W 1994 roku AKSEL został operatorem jednej z trzech zaawansowanych sieci radiokomunikacyjnych opartych o technologię trankingu, o nazwie AKSEL-NET, a po zaistnieniu sieci telefonii komórkowej partnerem jednego z operatorów – ERA GSM.
Kolejne lata działalności to wdrażanie profesjonalnych systemów radiokomunikacyjnych nie tylko dla łączności głosowej, ale również telemetrii i telesterowania, w oparciu o własne rozwiązania. Kluczowe segmenty rynku dla firmy to górnictwo, służby celne, przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej oraz wodociągów i kanalizacji, Zakłady Energetyczne, służby bezpieczeństwa publicznego: Policja, Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne, Ratownictwo Górskie, Straże Miejskie, Zarządzanie Kryzysowe.
Wśród strategicznych projektów zrealizowanych przez firmę należy wymienić: System Monitorowania Powodziowego dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Radiowy System Łączności Ratowniczej, opracowany w ramach programu KBN przy współpracy z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego, systemy trankingowe dla Tramwajów Warszawskich, MPK Wrocław oraz MPK Kraków (Krakowski Szybki Tramwaj), a także cyfrowe sieci radiokomunikacyjne w oparciu o najnowszy standard DMR (Digital Mobile Radio) dla Policji Kryminalnej, Ratownictwa Medycznego, Tatrzańskiego Parku Narodowego. Warto przytoczyć również spektakularne działania podejmowane w wyjątkowych sytuacjach, jak: serwisowanie sprzętu łączności w czasie pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej (1992), dostawa radiotelefonów do działań przeciwpowodziowych (1997) oraz organizacja łączności dla zabezpieczenia Szczytu Rady Europy w Warszawie (2004).
W 2002 roku powstała nowa siedziba firmy o powierzchni 2000 m kw., tworząc warunki do dalszego rozwoju i rozbudowy zaplecza technicznego. Zainwestowano w nowoczesny sprzęt pomiarowy oraz flotę samochodów. Wdrożono oprogramowanie wspomagające zarządzanie firmą.
W 2006 roku zakres działalności został poszerzony o rozwiązania dla rynku kolejowego – początkowo systemy monitorowania paliwa, w dalszej kolejności również sprzęt produkowany przez niemiecką firmę Deuta-Werke – rejestratory parametrów jazdy oraz terminale TFT, na bazie których opracowano program Rozkładu Jazdy jako narzędzie dla maszynisty. Dynamiczny wzrost zapotrzebowania na rozwiązania dla kolei stał się inspiracją do utworzenia zespołu specjalistów w tym obszarze. W 2013 roku firma przeszła z powodzeniem audyt głównych kontrahentów rynku kolejowego – PESA i NEWAG, zyskując status Kwalifikowanego Dostawcy.
Mnogość technologii i standardów stworzyła zapotrzebowanie na rozwiązania integrujące (konwergentne), co stanowiło wyzwanie dla zespołu programistów: została opracowana aplikacja dyspozytorska o nazwie ConSel, dedykowana głównie do współpracy z cyfrowymi sieciami w standardzie DMR. Aplikacja zyskała akredytację Motoroli do współpracy z urządzeniami MOTOTRBO, a AKSEL status Partnera Aplikacyjnego, jako jedyny w kraju. ConSel zaistniał już w wielu wdrożeniach, a w Ratownictwie Medycznym zyskał dominującą pozycję.
AKSEL bierze czynny udział w kluczowych wydarzeniach w branży teleinformatyki w kraju i za granicą, jak Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji (włącznie z członkostwem w Komitecie Programowym), Światowy Kongres CCW (Critical Communications World), PMRExpo (Professional Mobile Radio and Control Rooms), InnoTrans (International Trade Fair for Transport Technology Innovative Components, Vehicles, Systems) oraz targi, wystawy i konferencje branżowe organizacji i służb z grona Strategicznych Klientów. Firma współpracuje również z placówkami naukowymi – Politechnika Wrocławska, Warszawska i Gdańska. Umożliwiamy odbycie praktyk i stażów studentom i uczniom szkół technicznych.
Stawiamy na jakość, kompleksowość i satysfakcję Klientów. W 2006 roku wdrożyliśmy i nadal utrzymujemy system kontroli jakości ISO 9000: 2001. Dokonania firmy i jej kadry wielokrotnie były wysoko oceniane nagrodami i odznaczeniami, w tym nagrodą „Lider Transportu Kolejowego”, Odznaka Ministra Łączności „Zasłużony dla łączności”, Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz Złoty i Brązowy Krzyż Zasługi.
AKSEL uczestniczy aktywnie w wydarzeniach społecznych w swoim mieście i w kraju. Co roku zapewniamy łączność i nagłośnienie dla Rybnickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, w której uczestniczy ponad 3 tysiące osób. Wspomagaliśmy akcję Rybnickiej Policji „Bezpieczny Pierwszak”.
Największy potencjał firmy to jej pracownicy, którym staramy się stwarzać jak najlepsze warunki do pracy i poszerzania kwalifikacji oraz motywować i nagradzać.
Każdy, kto chce rzetelnie pracować, jest kreatywny i skuteczny w działaniu, znajdzie w firmie AKSEL swoje miejsce.